4 года расширяем горизонты вместе с вами! Годовщина Coffee Time Journal

International digital journal N 1

Sunday, December 22, 2024

СВЯТИЙ МИКОЛАЙ І САНТА КЛАУС – це одна і та ж людина?

Смотрите также

Наши партнеры
Реклама

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Світ настільки різноманітний, кожен з нас має особисті ритуали, а також нас об`єднують традиції країни, частиною якої ми є, і ці традиції передаються з покоління в покоління, видозмінюючись під впливом часу.

Святкування різдвяно-новорічних свят здавна окутано святковою магією, в яку ми віримо з дитинства, а коли виростаємо, то поринаємо в неї, як діти. Прийнято дарувати подарунки, але кожен народ робить це по різному: комусь кладе під подушку Миколай, комусь під ялинку дарує Дід Мороз з Cнігуркою, а в якійсь з країн взагалі нема такого поняття як Санта Клаус, там просто подарунки дарують батьки дітям.

Мені було цікаво дізнатись від моїх друзів, що проживають в різних частинах світу, який Санта приходить до них, і деякі відповіді мене навіть вразили. Поділюсь ними з вами.

СВЯТИЙ МИКОЛАЙ І САНТА КЛАУС – це одна і та ж людина?! Так!

Так, для мене також стало відкриттям цьогоріч, коли я побувала в містечку, де служив Святий Миколай близько 2000 років тому. Зараз це місто Демре в Туреччині. Тоді це було поселення Міра і тоді воно ще було територією Римської Імперії.

Почнемо з етимології слів: “святий” італ. «santa»; «Клаус» – це скорочено від «Ніколас», а так як він народився в Римській імперії, то « Santa Claus» – це таке як для нас «Святий Коля». Чому його називали скорочено?

І так все по порядку…

В 275 році (майже 2000 років назад) в провінції Лікія (територія сучасної Анталії), в сім’ї дуже віруючих християн Феофана і Нонни пізно народився син. Вони прививали йому любов до непопулярного тоді християнства, але рано померли і залишили сину великий спадок.

Так як він був юного віку, його називали Клаус (Коля, по нашому), і всі його друзі були бідні хлопчики з незаможних родин. Він мав добре серце і фінансово допомагав всім, хто потребував у своєму місті. В 19 років Клаус зробив велику благодійну акцію: роздав все своє майно біднякам і став священником, а з часом і єпископом. В Римській Імперії християнство було заборонено, тому його переслідували. Навіть ставши шанованою людиною поважного віку, для своїх сусідів він завжди був підлітком Клаусом з родини рибаків, тому став покровителем всіх, хто в морі.

Миколай помер 19 грудня 345 року, тому всі християнські країни вшановують стародавнього благодійника цього дня. Так як в Африці якраз дозрівають мандарини в грудні, Миколай всім приносить їх в придачу до подарунків. 

Туреччина – мусульманська країна і християнські святі для них невідомі. Але Миколая знають і називають Різдвяний батько.

Тобто в Туреччині немає ніякого аналогу відомих нам Санти, Миколая, Діда Мороза чи інших, нема ніякого персонажа, хто б залазив вночі з даху і залишав подарунки під ялинкою. В них просто батьки дарують подарунки дітям і все. Санта Клаус є як гість з американської культури, який зрідка зустрічаєш на вітринах магазинів. В Туреччині не святкують Різдво Ісуса Христа, в корані є 25 пророків, Ісус один з них, він в Ісламі не син Божий, а вчитель Божого слова, тобто якби мусульмани святкували різдво кожного з пророків, було б 2 свята кожного місяця цілий рік. Ялинка є, прикраси є, Різдва нема.

«Так як я народилась і виросла на Закарпатті, я теж маю декілька цікавих тамтешніх фактів про подарунки і святкування. Через те, що у нас вживаються багато національностей та релігій, Святий Миколай до діток приходить тут двічі – 6 та 19 грудня. З дитинства пам`ятаю, як нас двічі вітали і в школі, і вдома. А ще ми не шукали подарунок під подушкою, а звечора чистили своє взуття і ставили його на підвіконня. Я була винахідлива дитина, тому чистила абсолютне все взуття, що було вдома, і розставляла по всіх підвіконнях. Як знаходив вихід Миколай, запитаєте ви, він також був винахідливим і залишав основний подарунок в одній з пар, а в інші дарував солодощі і мандаринки».

В Швеції

Санту називають Томте (Tomte), і подарунки вiн приносить на Різдво, а не на Новий рік, як і в більшості інших католицьких країнах.

В Угорщині

Різдво має назву Корачонь, а приносить подарунки Їзушка, Божий Син, також на Різдво.

Австралія

Австралійський Санта Клаус одягнений у шубу до поясу та шорти, а ще він любить серфінг. Зазвичай зустріти Санту можна на пляжі, там він і роздає подарунки дітям, так як на Різдво в Австралії погода зовсім не зимова +40°С і літо.

Ph Lynda Hinton

Фінляндія 

Всім відомий Йоулупуккі, а Муорі — дружина Йоулупуккі. Ім’я «Йоулупуккі» з фінської мови перекладається як «різдвяний козел» чи «солом’яна коза».

Країни пострадянського простору

Дід Мороз – це казковий персонаж святкування Нового року с початку в СРСР, а згодом у пострадянських країнах, який вручає дітям подарунки особисто або кладе під новорічну ялинку. 

США

Діти приходять до Санта Класуса і загадують бажання. Також є дуже цікава фішка, яку не показують нам у фільмах, але яка відбувається насправді в США щороку – поліція показово ловить Грінча, який хоче вкрасти Різдво.

З традицій для дорослих – у США кожного року у всіх барах проводять парад Сант, і самий крутий костюм отримує призи.

Францiя

У Франції це Пер Ноель, у перекладі його ім’я означає Батько Різдва. Пер Ноель схожий на Санту, але замість оленів він пересувається на віслюку. У Новий рік спускається по димарю в будинок, де перед каміном у вітальні діти залишають сабо, порожні дерев’яні черевики, і чемно йдуть спати. 

Ph Lynda Hinton

Греція та Кіпр

На Кіпрі та в Греції різдвяного персонажа звуть Василем. Зображують його старим та з білою бородою. Тамтешні жителі вірять, що Василь є невидимим і заходить до будинків дивитись, в якому душевному стані люди зустрічають його і Новий рік, оскільки це не час для зневіри та смутку. Грецькі дітлахи чекають, коли Святий  Василь проникне до будинку через камін, тому залишають на ніч біля каміна свої черевики і сподіваються на ранок знайти в них подарунки.

В’єтнам

В’єтнамський Дід Мороз — Тао Куен. Вірять, що він – дух сімейного вогнища. Вигляд він має, як дракон, а іноді — як старець. Вірять, що за сім днів до Нового року Тао Куен вирушає на небо до верховного божества Нгау Хоанга для того, щоб розказати небесному владиці про добрі справи і вчинки всіх членів сім’ї. Аби задобрити Тао Куена біля його зображення ставлять багато солодощів.

Італія

Італійський Дід Мороз — Баббо Натале. Для нього біля каміну, через димар якого він потрапляє до будинку, залишають стаканчик молока. А подарунки залишає у червоних шкарпетках, підвішених на камін. 

Ph Rune-Haugseng

Японія

Сегацу-сан і Одзе-сан — в Японії є аж два новорічних персонажі. Ім`я Сегацу-сан означає перший місяць нового року – січень, він є традиційним Дідом Морозом. Одягнений в яскраве блакитне кімоно, що тиждень до нового року ходить Японією. Цей час японці називають “золотим тижнем”. Він заглядає в кожен дім, але без подарунків — подарунки дітворі вручають самі батьки. Останніх кілька десятиліть традиційний Сегацу-сан змагається з Одзе-саном, що дуже схожий на американського Санту, що останнім часом стає все більш популярний. 

Уляна Степаненко
Coffee Time journal | + posts

Розробник Coffee time journal, амбасадор CTJ в Україні, журналіст "Міжнародної асоціації журналістів в Україні та ЄС", інтерв`юер, вокаліст, мікроблогер, засновник Громадської організації, громадський діяч.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

РЕКЛАМА НА САЙТЕ: [email protected]

Вы строите личный бренд и мечтаете, чтобы о вашем продукте узнали? Наша команда готова помочь с разработкой идеи и воплощением проекта в реальность. Напишите нам!