Марiя Заяць
Прийнято вважати, що ключову роль у вихованні дівчат займають татусі, адже саме за їх образом вони в майбутньому обирають собі чоловіка. Проте, все ж психологи вважають, що саме мама чинить на дівчинку вирішальний вплив. Від того, як мама зуміє налагодити стосунки з дочкою, чому навчить і які якості прищепить, багато в чому залежить те, якою жінкою в майбутньому стане її дочка.
Дочка переймає поведінку мами
Донька завжди помічає і запам’ятовує реакції мами на те, що відбувається навколо: як вона ставиться до старших, до протилежної статі, до кар’єри, як стежить за собою, про що мріє і так далі.
Якщо мама — самодостатня особистість, шанована оточенням, а вдома — прекрасна господиня і улюблена дружина, то донька, яка живе в атмосфері любові, праці і турботи, прийме ці правила і збудує своє доросле життя за тим самим принципом або привнесе в нього щось своє, але в основі маючи закладений мамою фундамент.
Мами бувають різні, як і їх підходи
Інфантильна мама
Якщо мама — людина не самостійна, в усьому сумнівається і не здатна на рішучі вчинки, донька може вирости такою ж нерішучою, яка не вміє розібратися в своїх почуттях і може зазнати впливу оточення. Такі дівчата з віком не дуже прагнуть будувати кар’єру, не вміють ризикувати і не намагаються зловити “журавля в небі”, вони просто пристосовуються до обставин. Їм складно за себе постояти, а почуття образи на людей навколо не полишає їх.
Мама-диктатор
Коли мама чує тільки себе і вважає, що тільки вона знає, як чинити правильно, у неї важко відпроситися в кіно на вечірній сеанс або на дискотеку і лише вона вирішує, з ким треба дружити і з яким хлопцем зустрічатися — це складно. Неслухняність загрожує погрозами й покараннями. У таких сім’ях головна — мама, в той час як тато не дуже активно приймає участь у виховному процесi. Тому донька з раннього дитинства не сприймає представників сильної статі як опору і не має до них поваги і довіри.
Дівчинка в такій атмосфері може бути схожа на матір: жорстка і навіть деспотична, або, навпаки, безініціативна, закомплексована і не здатна на самостійні вчинки. Такі дівчатка навіть не підозрюють, яким щасливим може бути сімейне життя, коли папа, мама і дочка — весела дружна команда, де один одного поважають і цінують.
Мама-квочка
Якщо мати всіляко захищає свою дочку, не обтяжує її жодною роботою, виконує всі її бажання і примхи, то ця дівчинка з роками так нічому і не навчиться, залишиться інфантильною дитиною, примхливою і не здатною ухвалювати рішення і протистояти життєвим труднощам. Матері в такий спосіб намагаються зробити життя дитини кращим і комфортнішим, однак цим вони тільки шкодять.
Мама-самозакоханість
Буває так, що мами люблять тільки себе. Вони займаються лише своєю зовнішністю, кар’єрою чи відпочинком. На дитині фокусу мало, і вона належить сама собі. Вона не знає, що таке турбота, любов, співпереживання. Вона не звикла думати про ближнього. З таких дочок зазвичай виростають холодні й зарозумілі жінки, які не вміють створити сімейний затишок та бути відданим другом. Їм складно щиро любити і жертвувати собою заради коханого. У них може скластися кар’єра, але щасливими в особистому житті вони бувають рідко.
Мама-подруга
Найкраще — коли мати є подругою дочки. Чудово, якщо всю домашню роботу мати і дочка роблять спільно. Разом відпочивають і подорожують. Такі матері зазвичай живуть інтересами своїх дітей, знають їх друзів, завжди дадуть слушну пораду і допоможуть у скрутну хвилину. А ще поважають думку дочки і чоловіка і всі суперечливі моменти намагаються вирішувати без скандалів, шляхом обговорення.
Проте є один важливий момент: мама-подруга все ж повинна зберігати певну дистанцію, виховувати повагу до думки дорослої людини, інакше дитина незабаром просто припинить прислухатися до її порад.
У мами-подруги, як правило, виростають дочки чуйні, товариські, працьовиті, вони вміють вирішувати проблеми і не бояться їх. Їм не складно знайти спільну мову з людьми, а ще з них виростають досить привабливі жінки, які вміють стежити за своєю зовнішністю.
Кожній матері слід критично оцінювати свої позитивні і негативні якості характеру, розуміючи, що вони позначаться на вихованні дочки. Потрібно намагатися боротися зі своїми мінусами, не боятися визнавати свої помилки і вдосконалюватися.
Поради мамам аби виростити щасливих дочок
Не варто намагатися за допомогою дочки втілити в життя свої нереалізовані мрії: не змушуйте займатися танцями або музикою, як самі мріяли в дитинстві, якщо дитині цікаво займатися в’язанням або малюванням.
Дозвольте дочці самій вибрати ту професію, до якої лежить душа, а не ту, яку ви вважаєте найбільш оптимальною.
Мама завжди повинна пам’ятати, що її слова, звички і вчинки оцінюються і запозичуються дочкою. Тому потрібно тримати себе у руках за будь-яких обставин, проявляти терпіння і намагатися бути позитивною. Якщо ви вмієте радіти життю і сміятися з невдач, то й дочка буде оптимісткою, а у таких людей більше шансів знайти щастя.
Photos: Unplash
Можливо, вам буде цiкаво:
Апатія у підлітків: точка зору молодого покоління
Марiя Заяць
автор статей, мама трьох дiтей