Настя Костюкова
На жаль, зараз куріння та алкоголь — це невід’ємна складова майже кожного підлітка. На питання “чому?” є дві відповіді: легкодоступність та бажання бути більш дорослим.
Купити електронну цигарку зараз може кожен, бо є спеціальні магазини, де купити складніше, але досить реально, і магазини у соціальних мережах (інстаграм/телеграм), де купівля – раз плюнути. От і виходить — це легко, багато хто це робить, то чому би і ні?
Паління більш розповсюджене, ніж споживання алкоголю, банально тому що це легше приховати. Після електронних цигарок не залишається запаху, а різноманітність смаків спонукає спробувати усі.
Як на мене, іноді паління менш небезпечне за алкоголь. Обидві ці звички є смертельно небезпечними, але споживання дешевого алкоголю це просто катастрофа. Підлітки не мають великих карманих грошей, найчастіше 200-300 гривень збирають на новий ельф бар (електронна цигарка). Тому ті, хто хоче і палити, і пити, економлять на останньому, вибираючи замість якісного алкоголю дешеву альтернативу.
Чому ж підлітки починають вживати все це, невже вони не розуміють, як це впливає? Розуміють і повністю усвідомлюють усі наслідки. Та під впливом інших, дорослих, пробують, а потім втягуються.
Є ті, хто пробують, розуміють, що сильно нічого цікавого в цьому немає, і кидають, але таких меншість.
Якщо ви купуєте айкос, не думаю, що треба сильно дивуватися, коли ваша дитина теж почне.
Діти завжди копіюють дорослих, особливо батьків.
Неприємно це визнавати, але навіть спортсменів не обходить ця тенденція шкідливих звичок. Я б навіть сказала, особливо спортсменів. Якщо ви вважаєте, що людей, які завжди йдуть з чи на тренування, це не зачіпає, ви дуже помиляєтесь. Я переконалася в цьому спостерігаючи за своїми друзями та знайомими плавцями. Переважає паління. Причин купа: нерви, не поїли, особисті проблеми тощо. Іноді на змаганнях для отримання додаткової енергії використовується снюс (жувальний табак). Можу підтвердити, що це реально допомагає, результати стають дуже високими, а на звичайних змаганнях ніяких тестів на допінг немає.
Як підсумок – паління та алкоголь майже невід’ємна складова сучасного підлітка. Це величезна проблема і з цим треба боротися, перш за все, на державному рівні. Та це не так легко зробити. Тому треба впливати на підлітків по-іншому.
Наприклад, батьки, які палять, можуть регулярно говорити з дітьми, пояснювати, чому це шкідливо. I дуже важливо розказувати, чому вони самі почали і не можуть кинути. Краще визнати, що це прояв вашої слабкості, але подати це треба так, щоб у дітей відпав інтерес. Якщо показати, що в цьому немає нічого крутого та цікавого, то є ймовірність, що частина підлітків кине.
Але взагалі це дуже важка у вирішенні проблема, бо багато хто вже неймовірно сильно прикипів до паління та алкоголю. Не впевнена, що підняття цін на ці товари допоможе. Треба впливати на підлітків через їх однолітків, бо думка саме цих людей має найбільше значення.
Зараз статистика свідчить про те, що 50% українських підлітків мають досвід куріння, 86% вживали алкоголь, а 18% пробували наркотики. З цих даних можна зробити висновок, що половина не має досвід куріння через відсутність інтересу або інші причини. Ці причини треба дізнаватися, розвивати та брати за основу у боротьбі проти паління.
Щодо алкоголю, тут важливо пояснити, що дешевий та неякісний алкоголь — це вірна смерть. Якщо вже пити, то пити якісний, на ньому ніколи не можна економити.
Ще, на мiй погляд, організація екскурсій у центри реабілітації може стати поштовхом кинути, щоб не закінчувати так своє життя.
Я ж ще раз закликаю — вибирайте щасливе життя без шкідливих звичок!
Main photo by Aedrian on Unsplash